ŞİİR DİNLETİSİ PROGRAMINA KATILDIK

18 Mayıs 2015 öğleden sonra saat 16:00’da Bartın Üniversitesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen şiir dinletisine katılabilmiş olmak benim için bir şans ve mutluluk oldu. 17 Mayıs 2015 saat 19:00’da şiir dinletisi programı e-posta ortamında bizlere bildirildiğinde ‘Tüh, keşke bu gün ve saatte olmasaydı da ben de katılsaydım’ diye iç geçirmiştim. Pazar günü Bartın’a vasıl olduğumuzda ve Pazartesi sabah, aynı gün 16:00’da şiir dinletisinin tekrarının icra edileceğini öğrendiğimde mutlu olmuştum.

Böylece Şiir Dinletisi programına katılma şansım oldu. Bu şans vesilesiyle kısa iki de şiirimi (benim ifademle karalamalarımı) hazirunla paylaşma imkanı buldum. Şiir okumanın yazmaktan daha heyecanlı olduğuna da şahit oldum:) Ama güzeldi, heyecanlı da olsa.

Dinletide sunduğum bu iki karalamam şunlardı:

 

AŞK KAPISI

Aklını fikrini terk etmez isen

Aşkın kapısını çalma ey gönül

Yar gel dediğinde, gitmeyeceksen

Arafta boşuna kalma ey gönül

 

Leyla ol ki mecnununu bulasın

Aşk, sırça köşklerde bulunmaz gönül

Sözü dile değil, kalbe koyasın

Sevda, sorularda aranmaz gönül

 

 

BEYAZ ATLAR

Kıvrımlarımda sancı, tepemde sevda yeli

Sonsuzluğa uzanıp giderim ufuklarda

Kim bilir, kaç yıl oldu dağlara gitmeyeli

Kim bilir, kaç göz yaşı akıttım şafaklarda

 

Yıldızları toplarım dipsiz karanlıklarda

Gökyüzünde esirdir dünden kalan umutlar

Kim bilir, kaç bin yara aldım ayrılıklarda

Kim bilir, hangi dağda can verdi beyaz atlar

 

Sezai Karakoç, Necip Fazıl, Cahit Zarifoğlu, Cemal Süreyya, Aşık Veysel gibi şair ve ozanlarımızın şiirlerini dinledik genç kuşaklarımızın dilinden. Bazen örtüşmediğini ya da uymadığını düşündüğüm hususlar olsa da güzeldi. Mesela Sezai Karakoç’un ‘Uzatma Dünya Sürgünümü Benim’ şiirini davudi ve daha devrimci bir ses tonundan dinlemek belki daha lezzetli olabilirdi. Okuyana genç hanım kardeşimize de teşekkür ederim. Kastım o kardeşimizi eleştirmek değil, daha doğrusunu ifade etmek adınadır.

Her şeye rağmen güzel bir etkinlikti. Bu güzel programları tertip etmiş olmaktan dolayı Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Ramazan KAPLAN’a, Bartın Üniversitesi Edebiyat Kulübü ile Bartın Gençlik Merkezi ve de emeği geçen herkese şükranlarımı sunmak isterim.

0
Shares