BARTIN ÜNİVERSİTESİNDE “MAĞRUR ÖFKE: NECİP FAZIL” KONFERANSINA KATILDIK.

Mağrur Öfke: Necip Fazıl! Şairlerin üstadına yakışır bir başlık olmuş ve doğru bir insan seçilmiş konuşmacı olarak. 18 Mayıs 2015 Saat 10:30’da Bartın Üniversitesi, Konferans Salonu’nda gerçekleşti konferans. MENGÜŞOĞLU, kendi ifadesiyle ortaokuldayken Necip Fazıl merhumla tanışma ve hayatı boyuncaNecip Fazıl Konferansı1 sürekli irtibatta kalma talihini yakalayanlardan.

Üstad’la yaşamış olduğu tecrübeleri ile oldukça renkli ve dahi canlı bir konferans oldu. Hani ‘kılını bile kıpırdatmadan durmak’ tabiri vardır ya! Katılımcılar ya da en azından bu bu şekilde dinledim ve izledim kendisini konferans boyunca.

Sayın MENGÜŞOĞLU’nun tecrübelerinden ve dilinden yaşanmışlıklara şahit olmak heyecan vericiydi. Merhum Üsrad’ın hazır cevaplılığı ve kelimeleri ustaca kullanışı ile ilgili akıcı ve eğitici bir konferans oldu. Bu vesileyle dostlarımızla bir sohbetimizde, eski karate ve tekvandocu olan bir dostumuzun, Üstad’ın hazır cevaplılığıyla ilgili olarak yaşadığı bir anektodu da bendeniz burada nakletmek isterim.

Üstad, Sivas’a konferansa gelir. Atölye Sinema salonu vardı bir zamanlar (hala var mıdır bilemiyorum). Burada konferans verir. Salona teşrifinde, bir dostumuz tekvandocu olan ve ödül kazanmış arkadaşlarını takdim eder. “Üstad, bu arkadaşımız Türkiye bilme kaçıncısı, şu arkadaşımız karatede Türkiye bilmem kaçıncısı, vs.” şeklinde bütün sporcuları takdim ettikten hemen sonra Üstat “Yahu, bunların hepsi kol-bacak, hiç kafa yok mu aranızda” diye bir karşılık verir.

Gelecekte yeni üstadların yetişmesi dileğiyle…

Necip Fazıl Konferansı2

0
Shares